В одному з попередніх номерів “Новинки++” ми опублікували інформацію про красиві місця Білорусі, які треба побачити влітку. Столиці Білорусі – Мінську – ми вирішили присвятити окрему публікацію.

Уперше Мінськ згадується в «Повісті временних літ» XI століття. За довгі століття існування він устиг побувати і блискучою столицею, і звичайним провінційним містом. Архітектура білоруської столиці – це химерне переплетення стилів і епох. Вулиці і площі прикрашають барокові католицькі собори і традиційні православні храми, середньовічні будинки з дахом із черепиці перемішані із сучасними музеями. Пропонуємо до вашої уваги 30 найцікавіших місць Мінська.

1. Верхнє місто

Історичний центр білоруської столиці, який зберіг у своїй зовнішності риси XII століття. З XVI століття у Верхньому місті починає селитися мінська еліта. Архітектурні пам’ятки цієї місцевості демонструють змішання стилів: від класицизму і бароко до модерну і еклектики. З XVI століття на площах і вулицях Верхнього міста зводилися храми, монастирі і молитовні будинки різних конфесій.

2. Троїцьке передмістя

Архітектурний комплекс, розташований на місці монастиря X століття. Аж до XIX століття територію займав міський ринок, потім на його місці були побудовані кам’яні особняки і розбитий парк. У наш час будівлі використовуються під музеї, виставкові галереї, кафе і сувенірні магазини, в одному з будинків розташувався оперний театр. Зовнішність Троїцького передмістя практично повністю збережена у первісному вигляді.

3. Мінська міська ратуша

Архітектурна пам’ятка 2004 року побудови. Ратуша є копією споруди XVII століття. Її підірвали за наказом Миколи I в середині XIX століття після скасування Магдебурзького міського права на території Мінська (цей звід законів наділяв широкими повноваженнями місцеві влади і робив їх досить незалежними у своїй політиці). Ідея відновити ратушу з’явилася ще в 70-80 рр. XX століття.

4. Площа Незалежності

Найбільша площа Мінська, оточена відомими пам’ятками. Будівництво почалося в 30-і рр. XX століття за планом архітектора І.Лангбарда. До 1991 року площа іменувалася на честь В.Леніна, потім після розпаду СРСР вона була перейменована. Це місце є популярним серед містян і гостей Мінська, тут біля музичного фонтану люблять призначати зустрічі і побачення.

5. Площа Перемоги

Велична широка площа, спроєктована і побудована в першій половині XX століття, спочатку мала назву «Кругла площа». Архітектурною домінантою місцевості є Монумент Перемоги із сірого граніту, зведений на пам’ять про Велику Вітчизняну війну 1941-1945 рр. Він прикрашений горельєфами, що прославляють подвиг радянських воїнів. Неподалік від монумента горить Вічний Вогонь.

6. Національна бібліотека Білорусі

Сучасний багатофункціональний центр, розташований у споруді з незвичайною архітектурою. Перша будівля бібліотеки була побудована в 1926 році. У кінці 80-х рр. XX століття було прийнято рішення про розбудову і модернізацію приміщень. У всесоюзному конкурсі переміг проект М.Виноградова та В.Крамаренко, але роботи почалися тільки через 13 років і закінчилися в 2006 році. Нова будівля бібліотеки нагадує за формою огранований алмаз, який символізує пізнання світу і цінність науки.

7. Пищаловський замок

Історико-архітектурна пам’ятка початку XIX століття, зведена за проєктом Казимира Хрщановіча. Замовником виступив поміщик Р.Піщалло. Основний переважний стиль споруди – псевдоготика, через що замок схожий на середньовічну фортецю. Тут розташовувалася одна з найнадійніших в’язниць Європи, де містилися революціонери, бунтарі і інші незадоволені владою.

8. Будинок уряду Республіки Білорусь

Комплекс розташований на Майдані Незалежності. Усередині засідає білоруський парламент і кабінет міністрів. Будинок Уряду був зведений в 1934 році на місці району з дерев’яною малоповерховою забудовою. Будинок збудовано в типовій для того часу манері «радянської гігантоманії», протягом 30-х рр. це була найвища споруда в Мінську. Інтер’єр прикрашений раритетною п’ятитонною люстрою у формі зірки.

9. Палац Республіки

Споруда, на території якої проходять урочисті державні заходи на честь Дня незалежності Білорусі та Дня перемоги у ВВВ. Також тут щорічно проводиться Новорічна ялинка, виступають зірки естради, організовуються фестивалі, прес-конференції та ділові зустрічі. Перед палацом знаходиться монумент «Нульовий кілометр Білорусі» у формі гранітної піраміди, звідки починається рахунок відстані всіх доріг країни.

10. «Ворота Мінська»

Архітектурний комплекс у стилі урочистого «сталінського ампіру», що складається з двох симетричних 11-поверхових веж. Пам’ятка знаходиться на Привокзальній площі. Вежі прикрашені великим циферблатом німецького годинника, гербом СРСР і скульптурами солдата, колгоспниці, працівника й інженера. «Ворота Мінська» – це впізнаваний символ міста, наступник дерев’яних Зоряних воріт старого району Замчище.

11. Великий театр опери і балету

Головна і єдина оперна сцена Республіки Білорусь. Будинок побудований в 30-і рр. XX століття за проєктом Г.Лаврова й І.Лангбарда в архітектурному стилі радянського конструктивізму. Спорудження зараховане до пам’яток державного значення завдяки своїй культурній цінності. У театрі працює дитяча музична студія і колектив «Білоруська Капела».

12. Театр імені Янки Купали

Один з найстаріших білоруських театрів. Він відчинив двері для публіки в 1920 році. Сцена розташувалася в приміщенні Мінського губернського театру, збудованого на цивільні пожертвування в кінці XIX століття. У 1944 році він отримав ім’я на честь білоруського літературного класика – поета Янки Купали. Поруч з театром знаходиться ландшафтний Олександрівський сквер XIX століття, прикрашений скульптурною групою «Хлопчик з лебедем».

13. Національний художній музей

Музей вважається однією з найбільших галерей на території Східної Європи. Двадцять музейних колекцій містять більше 27 тисяч творів білоруського та світового мистецтва. У музеї виставляються картини, скульптури, графічні зображення, ікони, текстильні панно, прикраси. Білоруське мистецтво представлено зібранням з більш ніж 11 тисяч експонатів. У музею є кілька філій – у Могильові, Мінську та Раубічах.

14. Національний історичний музей

Експозиція розташовується в приміщенні одного з відділень Державного Банку Росії, побудованому на початку XX століття. Колекція була створена з ініціативи Мінського товариства любителів природознавства. Спочатку в музеї було п’ять розділів: етнографічний, історичний, археологічний, природничо-науковий, художній. Під час ВВВ колекції сильно постраждали, тому музейні фонди довелося формувати з самого спочатку.

15. Музей історії Великої Вітчизняної війни

Музей, де зберігаються і виставляються експонати воєнного періоду 1941-45 рр. Музейний колектив веде активну просвітницьку і патріотичну діяльність: організовує масові тематичні заходи, ініціює наукові дослідження, дає пресконференції в ЗМІ. Для відвідувачів організовані захоплюючі екскурсії, під час яких можна дізнатися нюанси історії Великої Вітчизняної війни.

16. Будинок-музей I з’їзду РСДРП

Невелика дерев’яна споруда на Захар’євській вулиці, де в березні 1898 року відбувся перший з’їзд членів соціал-демократичної партії (майбутні більшовики). Вже в 1923 році тут був відкритий меморіальний музей, однак будівля була зруйнована в період ВВВ. Згідно з указом Сталіна будинок відновили в 1948 році. У фондах зберігаються документи, газетні випуски, матеріали партії. Усередині відтворена обстановка кінця XIX століття.

17. Собор Пресвятої Діви Марії

Католицький собор початку XVIII століття, який був зведений при єзуїтському монастирі. Храм відвідували відомі історичні особи: Петро I, король Швеції Карл XII, гетьман Іван Мазепа, Микола II і інші. Будівля постраждала під час ВВВ, в 50-і рр. вигляд собору сильно змінили і пристосували під фізкультурне товариство. Собор був відновлений до 2000-го року, зараз він є головним католицьким храмом Мінська.

18. Кафедральний собор Зіслання Святого Духа

Головний храм Православної церкви Білорусії. Спочатку тут розміщувався монастир Косьми і Дем’яна, але в XVII столітті будівля була передана Католицькій церкві і в ній розмістився Бернардинський орден. Собор повернувся до православних віруючих тільки в XIX столітті. У 1870 році при храмі відкрився чоловічий монастир. Після революції 1917 року церковні служби були припинені, але з 1942 року храм запрацював знову і більше не закривався.

19. Червоний костел

Офіційна назва храму – Костел святих Симона та Олени. Це мальовничий католицький храм в центрі Мінська, побудований з червоної цегли. Він був зведений на початку XX століття на кошти аристократа Едварда Войніловіча, чиї діти Симон і Олена померли в досить ранньому віці. Щоб увічнити пам’ять улюблених нащадків, дворянин задумав побудувати костел і пожертвував на це значну грошову суму.

20. Собор Святих Апостолів Петра і Павла

Найстаріший храм білоруської столиці, цінна історико-архітектурна пам’ятка початку XVII століття. У XVIII століття російська імператриця Катерина виділила кошти на реставрацію, тому собор був перейменований на її честь. У 1991 році собору було повернуто первісну назву. Внутрішні стіни будівлі розписані чудовими фресками. У храмі зберігається ікона Трьох Віленських мучеників з мощами святих.

21. Монастир бернардинів

Монастир, що належав одній з гілок Францисканського ордену, який у Білорусії відомий як Орден бернардинів. На початку XVII століття католицькі брати задовольнялися скромною дерев’яною церквою, проте пожежа 1644 знищила всі будівлі. Кам’яний храм і монастир були зведені вже через кілька років. У середині XIX століття ці землі разом з власністю були конфісковані у бернардинів, пізніше монастир був відданий православній церкві.

22. Острів сліз

Меморіальний комплекс на річці Свілоч напроти Троїцького передмістя. Він був створений на честь пам’яті воїнів, загиблих під час військового конфлікту в Афганістані в 1979-1989 рр. Комплекс є штучним островом, з’єднаним з берегом за допомогою арочного мосту. У центрі Острова сліз розташовується пам’ятна каплиця. На її стінах виведені імена всіх білорусів, які загинули в Афганістані.

23. Парк Челюскінців

Міський парк для прогулянок і відпочинку з атракціонами, дитячими майданчиками та рекреаційними зонами. На території також є танцювальний майданчик, літня естрада і спеціально обладнані місця для інтелектуальних ігор. Парк з’явився в 30-і рр. ХХ століття, в 1974 році була проведена масштабна реконструкція та заміна старих атракціонів. Пізніші реконструкції проводилися в 2000-х рр.

24. Центральний дитячий парк ім. Максима Горького

Один з найкрасивіших і найстаріших громадських парків Мінська. Вважається, що він був заснований в 1805 році. Спочатку це був губернаторський сад, який призначався для відпочинку благородної публіки. В кінці XIX століття прийшла мода на заняття спортом, і в парку з’явилися тенісні корти, галявини для крокету, стадіон. Після Революції 1917 року доступ на територію отримали всі стани. В наші дні парк переобладнаний для розваг дітей різного віку.

25. Лошицький парк

Парковий комплекс XVIII-XIX століть площею понад 100 га. Це чудове місце для спокійних прогулянок і відпочинку далеко від галасливих вулиць. У літню пору в парку можна покататися на велосипеді, взимку на території працюють лижні траси. Перші свідчення про Лошіце з’явилися вже в XVI столітті. Відповідно до переказів, по парку бродить привид Ядвіги Любанської – дружини господаря Лошицької садиби Євстафія Любанського. Дівчина втопилася у річці через почуття провини за зраду чоловікові.

26. Музей валунів

Природний музей під відкритим небом в колишньому річковому руслі. Територія має статус пам’ятки природи. Тут на галявинах серед стежок розташовується понад дві тисячі кам’яних брил різних розмірів і форм. Більшу частину Музею валунів займає експозиція «карта Білорусі», складена з природних матеріалів. На території парку були знайдені кам’яні жорна з древніми слов’янськими рунами.

27. Мінський зоопарк

Зоопарк був відкритий в 1984 році і в наш час продовжує розвиватися і розширюватися. Спочатку це був невеликий зоосад при Мінському автозаводі, в 1997 році зоопарк був переведений на державне фінансування. На території працює дельфінарій, мавпятник і левиний замок. Кількість тварин постійно зростає, для них будуються нові сучасні вольєри. Мінський зоопарк веде активну зоозахисну діяльність.

28. Хатинь

Знаменитий меморіальний комплекс, споруджений на місці спаленого села за часів ВВВ. Композиція увічнює пам’ять всіх людей, які постраждали, були вбиті і покалічені німецькими окупантами. Відвідувачів зустрічає фігура чоловіка з мертвим сином на руках. Це Йосип Камінський – єдиний дорослий, який вижив після пожежі в Хатині. Всі пам’ятники на території Хатині виконані з сірого граніту, який символізує попіл від вогнищ.

29. Дудутки

Етнографічний музей народних ремесел неподалік від Мінська. На території розташовується старовинний млин, гончарна майстерня і кузня, пташиний двір, пекарня і пивоварня, зоосад і стайня. У кафе з національною кухнею відвідувачі можуть скуштувати білоруські страви. У комплексі «Дудутки» працює готель, де охочі можуть зупинитися на кілька днів.

30. Мирський замок

Оборонна фортеця XVI століття в місті Мир, найпопулярніша визначна пам’ятка і пам’ятник спадщини ЮНЕСКО. Комплекс знаходиться за 100 км. від Мінська. Споруда є унікальним зразком «білоруської готики», це найбільш східна будівля оригінальної готичної архітектури в усій Європі. Замок пережив кілька облог і реставрацій, він практично зберіг свій первісний вигляд.

Тож, як бачимо, у Мінську є багато цікавого!

Цю публікацію ми підготували на основі матеріалів сайту top10.travel